EMEKLİLERE BÜYÜK DESTEK: İŞ KURANA DESTEK, EK ÖDEMEYE ZAM

EMEKLİLERE BÜYÜK DESTEK: İŞ KURANA DESTEK, EK ÖDEMEYE ZAM

EMEKLİLERE BÜYÜK DESTEK: İŞ KURANA DESTEK, EK ÖDEMEYE ZAM

29 Aralık 2018 - 11:55 - Güncelleme: 29 Aralık 2018 - 12:28

Hükümet, emeklilere 2019da birçok destek sağlayacak. Bu kapsamda Ocakta zamlanacak maaşlarla birlikte ek ödeme de artacak. İş kurana teşvik verilecek.
12 milyon emeklinin refah düzeyini yükseltmek, gelişme hızından daha fazla pay almalarını sağlamak için hükümet, 2019 yılında da tüm imkânları sunacak. Bin lira altı emekli aylığı kalmayacak. Emekli memurlar göreve dönebilecek. Emekli olup da iş kurana kredi desteği verilecek.
 
DESTEK PAKETİ HAZIR
 
Bir yılı aşan özel sağlık sigortaları yapılacak. Ek gösterge düzenlemesinden, bir milyon emekli de yararlanacak, annelerin, ev kadınlarının erken emeklilik haklarına erişimleri sağlanacak. Emeklilerin gelecekte yoksulluk riskiyle karşı karşıya kalmalarını engellemek, sosyal güvenlik hizmetlerini güçlendirmek için, 2019 destek ajandasında yer alan başlıklar şöyle:
2019DA EK ÖDEME ARTACAK
 
2018in ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşecek enflasyona göre, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin ocak zammı belli olacak. 5 aylık enflasyona göre (temmuz- kasım) emeklilerin ocak zammı, yüzde 10.64 olarak görünüyor. Bu sonuçlara göre emeklilerin aldığı ek ödeme miktarında da artış yaşanacak. Maaşın yüzde 4ü olarak verilen ek ödeme, maaş yükseldikçe değişiklik gösterecek.
 
GİRİŞİMCİYE KREDİ
 
İş kurmak isteyen emekliler, düşük faizli kredi ve devlet kefaretiyle desteklenecek. Taslak aşamasındaki projenin, 2019da hayata geçirilmesi gündemde. Teşvikten faydalanmak isteyen girişimci emekliyle banka arasında, KOSGEBin aracılık edeceği tahmin ediliyor.Ayrıca, sadece seçilen projelere destek verileceği öğrenildi.
 
EMEKLİ MEMURLAR GÖREVE
 
Yeni hükümet sistemiyle kamu ve özel sektörden emekli olan, görevinden ayrılan yöneticiler, uzman personel, devlet kurumlarında maaşlı çalışabilecek. Bu kişilere esnek çalışma sistemi uygulanacak.
 
HİZMETTE KOLAYLIK SAĞLANACAK
 
SGK bütünleşik mali yönetim sisteminin hayata geçirilmesiyle, emekli hizmetleri etkinleştirilecek. Emeklilik başta olmak üzere, sosyal güvenlikle ilgili kamu hizmetlerinin önemli bir kısmına e-devlet kapısı üzerinden erişim sağlanacak.
 
SİGORTA SİSTEMİ GÜÇLENECEK
 
Yeni yılda sigortacılık daha da geliştirilecek. Özel emeklilikle ilgili faaliyetlerin öngörülebilir olması sağlanacak. Özel Emeklilik Sektörleri Gözetim ve Denetim Politika Belgesi uygulamaya konulacak.
 

Bu haber 1754 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MİLLETİ HEM MALINDAN, HEM CANINDAN ETTİLER
MİLLETİ HEM MALINDAN, HEM CANINDAN ETTİLER
MÜZİSYEN HASAN PÜNDÜK VEFAT ETTİ
MÜZİSYEN HASAN PÜNDÜK VEFAT ETTİ