KADIN HAKLARINI KUTLAYANLAR, YILLARCA BU HAKLARI MÜTEDEYYİN KESİME...
  • Reklam

KADIN HAKLARINI KUTLAYANLAR, YILLARCA BU HAKLARI MÜTEDEYYİN KESİME REVA GÖRDÜ

05 Aralık 2019 - 13:30

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven Kadın Hakları Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Yurdunuseven mesajında “Kadınlara seçme ve seçilme hakları tanınmasına rağmen Türk siyasetinin kapıları uzun dönem ülkemizdeki kadınların kahir ekseriyetine kapalı kalmıştır. Mütedeyyin kesime reva görülen bu hakların yıllar sonra AK Parti ile verilmesi, partimizin hak ve özgürlükler konusundaki çalışmalarını bir kez daha gözler önüne sermiştir” dedi.
Kadın Hakları Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayan AK Parti Afyonkarahisar milletvekili İbrahim Yurdunuseven, kadınlara verilen hakların kullanımının büyük bir çoğunluğunun AK Parti iktidarları döneminde gerçekleştiğini söyledi.
 Yurdunuseven, “1930 yılından itibaren çıkarılan bir dizi yasa ile önce Belediye seçimlerine katılma, sonra köylerde muhtar olma ihtiyar meclislerine seçilme hakkı tanınan kadınların Milletvekili seçme ve seçilme hakları, 5 Aralık 1934'te Anayasa ve Seçim Kanunu'nda yapılan yasa değişikliği ile tanındı. Ancak buna rağmen Türk siyasetinin kapıları uzun dönem ülkemizdeki kadınların kahir ekseriyetine kapalı kalmıştır. Üniversiteler başta olmak üzere bütün eğitim, öğretim kurumlarının kapıları kadınlarımıza kapalıydı. Bu hakkın verilmesinin üzerinden yarım asırdan fazla zaman geçmesine rağmen Merve Kavakçı’ya yapılanları hepimiz iyi hatırlıyoruz” dedi.
 Yurdunuseven, “Bugün Kadın Hakları gününü kutlayanların, AK Parti Grup Başkan Vekili Av. Özlem Zengin konuşurken CHP'li vekil Engin Özkoç’un ‘Bu hanımefendiye haddini bildirin’ diye bağırmasına da göz yumuyor olması iki yüzlülüklerinin ispatı niteliğindedir. Bu vesileyle bugün yüksek sesle kadın hakları gününü kutlayan malum kesimi samimiyete davet ediyor, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk kadınına verdiği değeri gösteren bu adımı, AK Parti’nin daha da ileri seviyeye taşıdığını hatırlatmak istiyorum. AK Parti döneminde yapılan düzenlemelerle, başörtülü kadınlarımızın da Meclis’te temsil edilme hakkını kullanması, eğitim hakları ve devlet kurumlarında çalışabilmesi sağlandı. Mütedeyyin kesime reva görülen bu hakların yıllar sonra AK Parti ile verilmesi, partimizin hak ve özgürlükler konusundaki çalışmalarını bir kez daha gözler önüne sermiştir” ifadelerine yer verdi.
 

Bu haber 168 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ERCAN KUBAŞ SANAT TİYATROSUNDAN MÜNİRE BURCU'YA ZİYARET
ERCAN KUBAŞ SANAT TİYATROSUNDAN MÜNİRE BURCU'YA ZİYARET
TÜRSAB DUMLUPINAR BÖLGE TEMSİL KURULU VALİ GÖKMEN ÇİÇEK'İ ZİYARET ETTİ
TÜRSAB DUMLUPINAR BÖLGE TEMSİL KURULU VALİ GÖKMEN...