OTOBÜS KAZALARINA DİKKAT ÇEKMEK İSTİYORUZ
  • Reklam

OTOBÜS KAZALARINA DİKKAT ÇEKMEK İSTİYORUZ

21 Şubat 2020 - 13:10

Telafisi mümkün olmayan ağır kayıplara yol açan otobüs kazalarının önlenmesi, konuya daha fazla dikkat çekilerek toplumsal farkındalığın artırılması, yol ve trafik güvenliğine katkı sağlayacak görüşlerin alınması, sorunların işbirliği ve koordinasyon içerisinde çözülmesine yönelik olarak Vali Mustafa Tutulmaz başkanlığında Otobüs Kazalarının Önlenmesine Yönelik Değerlendirme Toplantısı düzenlendi.

Toplantıya Vali Mustafa Tutulmaz’ın yanı sıra İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hamza Çömez, İl Emniyet Müdürü Ali Temiz, emniyet ve jandarma yetkilileri, otobüs firması sahipleri, temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ve diğer paydaşlar katıldı.
Son dönemde trafik kazalarında artış yaşandığına değinen Vali Mustafa Tutulmaz: “Trafik kazalarının özellikle de otobüslerin sebep olduğu trafik kazalarının önlenmesi için neler yapabiliriz? Bu konuları hep beraber değerlendirmek üzere bir aradayız. Son zamanlarda malumunuz olduğu üzere trafik kazalarında özellikle otobüsten kaynaklanan trafik kazalarında bir artış oldu. İlimiz açısından çok artış olmadı ama ülke genelinde böyle bir sıkıntı oldu. Bunu gidermek üzere Bakanlığımız şuanda 81 vilayet ve tüm ilçelerde aynı anda bu yönde bir toplantı yaparak bu konuya dikkat çekmek istiyor. Bunun önemini sektörün kamu ve özel tarafıyla birlikte değerlendirilip bir tedbir ağının başlatılmasını istiyoruz” dedi. 
Kurallara uymak zorundayız diyen Vali Mustafa Tutulmaz: “Kurallara uymak hem günlük hayatta hem de trafikte çok çok önemli. Güçlü devlet, etkin devlet, büyük devlet ancak kurallara uymakla mümkün olur. Kuralın olmadığı hiçbir toplum yok ancak kurala uyup uymamayla ilgili farklılık var. Toplumlar arasında. Kurala uyan toplumlar daha zengin, daha müreffeh, insan hakları daha gelişmiş toplumlar fakat kurala uymayan toplumlar daha geri kalmış, insan hakları daha geri kalmış, demokrasisi oturmamış toplumlardır. Onun için toplum olarak sadece trafikte değil her alanda kurala uymamız gerekir diye düşünüyorum. İnşallah bu toplantıda bundan sonra trafikle ilgili kuralları hepimize daha fazla hatırlatır ve bunları ilke ediniriz diyorum” ifadelerini kullandı.

Toplantıda İl Emniyet Müdür Yardımcısı Ahmet Özer; yol ve trafik güvenliğinin sağlanması için alınması gereken tedbirler, kış şartlarına uygun lastik kullanılması, şoförlerin yol, hava ve trafik durumunun gerektirdiği şartlara uygun hızda seyretmeleri ve hız ihlali yapmamaları, mevzuatın öngördüğü sayıda şoförü yolculuk esnasında araçlarında bulundurmaları, yorgun, uykusuz araç kullanımının önlenmesi, firmaların sık sık şoför değiştirmemesi, çalışma sürelerinin kaydının tutulması, seyahat süresince şoförlerin ve yolcuların emniyet kemeri takmaları konularında bilgilendirici sunum yaptı.

Katılımcıların görüş ve önerilerini paylaştığı toplantıda Vali Mustafa Tutulmaz şehrin bazı noktalarında elektronik denetleme sisteminin başladığını söyleyerek sürücüleri bu konuda dikkatli ve tedbirli olmaları noktasında uyardı.

Bu haber 394 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ERCAN KUBAŞ SANAT TİYATROSUNDAN MÜNİRE BURCU'YA ZİYARET
ERCAN KUBAŞ SANAT TİYATROSUNDAN MÜNİRE BURCU'YA ZİYARET
TÜRSAB DUMLUPINAR BÖLGE TEMSİL KURULU VALİ GÖKMEN ÇİÇEK'İ ZİYARET ETTİ
TÜRSAB DUMLUPINAR BÖLGE TEMSİL KURULU VALİ GÖKMEN...