TMO, BAKLİYAT VE HUBUBAT İTHAL EDECEK
  • Reklam

TMO, BAKLİYAT VE HUBUBAT İTHAL EDECEK

Domatesin vergisi sıfırlandı buğday, arpa, pirinç ve mısır için flaş karar

16 Ocak 2019 - 11:25 - Güncelleme: 16 Ocak 2019 - 14:21

Fiyatı bir yılda yüzde 71.1 zamlanan domatesin konservesine de ithalat yolu açıldı, gümrük vergisi sıfırlandı. Toprak Mahsulleri Ofisine (TMO) buğday, arpa, mısır, pirinç ve kuru baklagil için sıfır gümrüklü ithalat yetkisi verildi.

 

Cumhurbaşkanlığı kararıyla, domates konservesi ithalatı için 25 bin  ton sıfır gümrük vergili tarife kontenjanı tanındı. 

Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlanan bazı ürünlerin ithalatında tarife kontenjanı uygulanmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararına göre, tarife kontenjanı 31 Mayısa kadar geçerli olacak.

SALÇA  İÇİN  KULLANILACAK
Kota kapsamındaki ürünün ithalatı, Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenecek ithal lisansıyla yapılabilecek. Kotadan yalnızca bu ürünleri salça üretiminde hammadde olarak kullanan sanayiciler yararlanabilecek.

MISIR, BUĞDAY, PİRİNÇ, ARPA...
Toprak Mahsulleri Ofisine (TMO) buğday, arpa, mısır, pirinç ve kuru baklagil için sıfır gümrük vergili ithalat yetkisi verildi. TMOya 2019 yılı için 1 milyon ton buğday ve mahlut, ayrı ayrı olmak üzere 700 bin ton arpa ve mısır ithalat kotası tanındı.

BAKLİYAT VE HUBUBAT
Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yer alan hububat ve bakliyat ithalatında tarife kontenjanı uygulanmasına dair Cumhurbaşkanı kararına göre, TMOya tanınan ithalat kotası 100 bin ton kuru baklagil ile 100 bin ton pirinci de kapsıyor.

Bu kapsamda yapılacak ithalata sıfır gümrük vergisi uygulanacak.

Bu haber 1543 defa okunmuştur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AFYONKARAHİSAR BASIN YAYIN DERNEĞİNDEN HİSAR GAZETESİ'NE YAŞGÜNÜ ZİYARETİ!..
AFYONKARAHİSAR BASIN YAYIN DERNEĞİNDEN HİSAR GAZETESİ'NE...
BELEDİYE EKİPLERİ, EMİRDAĞ'DA BÜTÜN OKULLARI DEZENFEKTE ETTİ
BELEDİYE EKİPLERİ, EMİRDAĞ'DA BÜTÜN OKULLARI DEZENFEKTE...